wtorek, 6 sierpnia 2013

Lekcja 2 - Podstawowe zagadnienia


W tej lekcji chciał bym wam opowiedzieć, wyjaśnić kilka – kilkanaście zagadnień spróbuje je wypisać w kolejności przypisując im cyferkę w taki sposób aby powstał spis treści co pozwoli w łatwy sposób powrócić następnego dnia do zakończonego momentu. Uważam, że metoda ta powinna się sprawdzić ponieważ nie trzeba będzie błądzić w poszukiwaniu zakończonego fragmentu i całość lekcji będzie czytelniejsza

1) Pozycja do gry siedząca- siadamy wygonie prostujemy plecy pod lewą nogę kładziemy podnóżek jeśli go nie mamy mogą być jakieś stare szkolne książki lub zeszyty tak 10 – 15 cm ( wysokość dostosowujemy do siebie tak aby nam było wygonie bierzemy gitarę do ręki i sprawdzamy czy jest nam wygodnie. To pozycja siedząca.




2) Pozycja do gry stojąca – stajemy przy pomocy paska do gitary ustawiamy tak aby wysokość gitary zapewniała nam wygodę uchwytu gryfu w każdym jego miejscu i tak aby nasz prawy nadgarstek nie męczył się zbyt wielkimi zgięciami podczas np. kostkowania




3) Tabulatura – w skrócie „Tab” to graficzne przedstawienie układu strun na gryfie jedno z najłatwiejszych do nauki, to właśnie dzięki niej możemy darować sobie w dużym stopniu czytanie z nut choć te drugie jest bardzo przydatne, będziemy używać 2 tabulatur zwykłej rys 1 i z programu gitar pro rys 2 podczas odtwarzania nagrań na tym programie.
Rys 1   
Rys 2

4) Oznaczenia na tabulaturze i ich rozumienie – jest do zapamiętania wiele oznaczeń i często spotkacie się z innymi więc będziecie zmuszeni się domyślać mógł bym je tu wszystkie wypisać, opisać i zilustrować powiększając tą lekcję ale i zmuszając was do nie potrzebnego czytania a siebie do pisania bez sensu, Więc opisze je wszystkie i zilustruje od razu pozwalając wam je ćwiczyć i w tedy nie zrobi się mentlik.

5) Struny – zwykła gitara posiada 6 strun, są gitary posiadające większą ilość strun ( nie będziemy ich teraz omawiać ). Wymieniając od tej która znajduję się na samym dole i jest najcieńsza czyli struna E1 następna trochę wyżej to B2 lub H2 potem jest G3 następnie trzy struny to struny basowe czyli D4, A5 i E6
reasumując struny gitary to  E1-B2(H2)-G3-A4-D5-E6. Na tabulaturze oznaczenia strun pojawiają się z lewej strony tak jak widać to w punkcie 3, struna druga jest nazywana dwojako ponieważ w Stanach i w Europie zapisuje się ją inną literką.

6) Akord – najprościej mówiąc to połączenie kilku pasujących do siebie dźwięków które łapie się na gryfie kilkoma palcami, akordy dzieli się na zwykłe i barowe oraz Molowe i Durowe ( po za lekcjami akordowymi, pojawi się też zestawienie akordów i śpiewniczek )

7) Power – akordy – są to akordy złożone z kilku dźwięków na kilku strunach np. 2, 3, 4 można tu bardzo dużo kombinować i się bawić nadają się do wielu czystych brzmień a też bardzo dobrze spisują się w ciężkim rockowym lub metalowym graniu ( o tym też postaram się zrobić lekcje )

8) Riff – jest to szereg dźwięków granych w różnych tempach i o różnych długościach można je grać pojedynczymi dźwiękami lub Power - akordami albo zwykłymi akordami używane są w piosenkach jako „Intro” czyli wstęp albo „end” jako zakończenie można też wplatać je w środek piosenki np. między zwrotki. Aby nauczyć się tworzyć własne riffy trzeba poznać gamy i położenie dźwięków na gryfie,

9) Gamy – jest to zestaw pasujących do siebie dźwięków przyda nam się to przy tworzeniu własnych kawałków

10) Kostkowanie – jest to uderzanie w kostkę w struny ( niby prosta czynność jednak może sprawić kłopot )


11) Palcowanie -  jest to uzyskiwanie dźwięków melodii po przez poruszanie strun palcami prawej ręki 

4 komentarze:

  1. Taka nauka to mi się podoba: interesująca, łatwa do zrozumienia jak dla mnie perfekt :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba będę tu zaglądać
    Może dowiem się coś czego jeszcze nie wiem albo do końca nie rozumie ;']

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dziękuje :) miło czytać takie komentarze :)

    OdpowiedzUsuń