piątek, 6 lutego 2015

Jak Pisać własne teksty piosenek Rockowych ?

Witam wszystkich czytelników. W tym tygodniu przeglądałem Internet poszukując jakiś treści na ten temat i ku mojemu zdziwieniu na te pytanie jedyne odpowiedzi jakie znalazłem to :
„Możesz pisać o czym kolwiek”
„Pisz wszystko byle dobrze”
„Byle miało rym i będzie fajne”
„Staraj się dopasować do rytmu muzyki”
„Niech ta piosenka będzie o czymś a nie o niczym”
I właśnie tym ostatnim zdaniem zakończę te wyliczankę bo z nich wszystkich ono jest najmądrzejsze wszędzie się przewijają takie same treści te same słowa i zdania niestety NIKT nie pokusił się o to, aby wytłumaczyć to dobrze albo stworzyć esencję budowy tekstu Rockowego albo prostego schematu budowy takiego tekstu – niestety sam obawiam się. że prostego schematu napisać by się nie dało. bo tekst rockowy jest jak to powiedzieć nie ograniczony, ale na przykład w Rapie jest to możliwe o to kilka rad które napisał mój dobry kolega Rabitt i chcę się z wami nimi podzielić o to one:

„W rapowych trackach tekst powinien mieć 16 wersów w zwrotce tzw. Szesnastka artystyczna, a refren 4 wersy x2 albo 8 wersów, wychodzi na to samo. każdy wers powinien mieć średnio się przyjmuje 12-13 sylab ale to zależy też od podkładu, każdy wers powinien mieć tą samą ilość sylab, w wersie wahać się to może oczywiście do dwóch sylab, wiele rzeczy bierze się na słuch jak to idzie w podkład, rymy też powinny być mniej więcej takie same np. deszcz, precz, a nie hmmm rozgrzewał brał, może trochę zły rym podałem ale chodzi tu o to żeby nie był jeden rym 4 sylabowy a drugi 1. a rymy składa się zazwyczaj podwójne czyli AABB i rym na końcu wersu, ale są też poczwórne czyli jakieś słowo na początku wersu jak i na końcu i w drugiej zwrotce to samo ale rymy mają każde do siebie pasować dokładnie bądź mniej dokładnie. Ilość zwrotek to juz zależy od podkładu średnio to jest trzy zwrotki zazwyczaj ale są też takie z dwiema lub czterema”

Rabbit

Do mojej głowy przychodzi mi kilka schematów które będą podobnie prostotę jak Rabbita, ale myślę, że ten który wam przedstawię jest najtrafniejszy z nich wszystkich.

Schemat budowy piosenki Rockowej:
1. Odpowiedzcie sobie na pytanie czy będziecie pisać pod podkład czy nie ?
A - (Jeśli tak to sprawa jest łatwiejsza ponieważ wiecie jakie długie mogą być zwrotki czy też refren oraz czy podkład jest skoczny – wesoły czy też wolny – smutny )
B - (Jeśli nie ma cie podkładu i piszecie piosenkę tak po prostu, aby potem nagrać podkład samemu lub żeby ktoś to zrobił, to sprawa jest też korzystna, ponieważ waszego przekazu słownego nie ogranicza melodia.)

Następnie musicie sobie odpowiedzieć na kolejne pytania

2. Czy Jestem wesoły – Smutny ?
3. Ile dni potrwa stan mojego humoru ?
( Pytania te są dziwne tak wiem, ale jeśli będziecie weseli i zaczniecie pisać piosenkę wesołą skoczną a następnego dnia coś was wkurzy i będziecie pisać ze złością – to nic wam nie wyjdzie

 i zaczniecie się denerwować. )
Odpowiedzenie na te pytania jest bardzo ważne ponieważ możecie nie zdążyć napisać jednego dnia piosenki jeśli tak będzie to lepiej następnego dnia ją schować do szuflady i nie pisać na siłę, dokończycie ją kiedyś może za trzy dni a może za miesiąc na pewno nie będzie w tedy widać że jest wymuszona.
4. Do jakiego typu piosenki chce pisać ? ( Skocznej, Balladowej, Lekkiej, Ciężkiej )
To pytanie właśnie jest największym i najszerszym pytaniem. Czemu, ponieważ Rock pozwala na łączenie praktycznie wszystkich tych cech. Piosenka Rockowa może być Balladą wesołą nie koniecznie smutną tak samo Skoczność nie wyklucza ciężkiego brzmienia i smutnego tekstu po prostu wszystko trzeba zaplanować i obrać sobie kierunek działania.

A – Skoczna, czyli tu przykład:  Coma - skaczemy . Taka piosenka cechuje się szybkim tekstem dużo słów najlepiej rymowanych ( wróćmy tu do wypowiedzi Rabitta o rymach AABB czy też ABAB )

B – Balladowa, przykłady:
* wesoła: Big Cyc - Ballada o smutnym skinie
* smutna: Metallica - Fade To Black

Ballada wesoła powinna się oczywiście cechować śmiesznym zabawnym tekstem, a smutna to raczej zwykła opowieść o bolączkach życia codziennego.


5. Mieszanie i wyjątki
Nie prawdą jest, że piosenka musi mieć refren patrz. - Autobiografia Perfect ( link )
Następnym mitem jest to że piosenka musi być cała na jedno kopyto czyli że jeśli refren jest śpiewany tak to i zwrotki tak samo wcale NIE ( mowa tu o artykulacji głosem ). Nie powinno się jednak tego mylić ,z tym że refren może być smutny, a zwrotka wesoła, bo to jest głupota okropna, tu  prosty przykład  „ Cieszę się że dostałem lizaka / i jestem z tego powodu smutny i zły / ale się cieszę „ – czy to zdanie ma sens ? Moim zdaniem nie. Podstawmy to pod szablon numer 1 czyli ( zwrotka / refren / zwrotka ) Czy tekst o takiej budowie był by fajny ? Uważam, że sensu w nim by było tyle co i w zdaniu powyżej, choć są cuda i ludzie którzy mają talent zrobić coś na odwrót tak żeby było fajne i się to podobało

Co to zwrotka ?
O tej części tekstu mogę powiedzieć tylko tyle że każda zwrotka powinna być inna, choć nie musi jeśli nie ma refrenów w tedy jeśli tekst ma tylko np. cztery zwrotki i każda ma po cztery wersy to
 w co drugiej jedne wers może się powtarzać oczywiście jeśli będzie miał sens wersów w zwrotce może być nawet sześć wszystko zależy od tego jak zaplanujecie tekst i jak długi jest wers ważne jest, aby wersy były równe ułatwi to stworzenie podkładu.
Najlepiej aby każda zwrotka była kontynuacją jednej wielkiej historii, czyli jeśli pierwsza zwrotka jest o tym, że widziałeś kota na drodze a refren jest zachwytem, bo koty są piękne, druga zwrotka powinna być w tej sytuacji o tematyce np. kota przejedzie samochód, refren i ostatnia zwrotka o tym, że kot był czarny i samochód rozbił się o drzewo. Raczej nie było by fajne gdyby ostatnia zwrotka była o czarnych butach Elvisa Presleya 

Co to Refren ?
Refren jest to najprościej mówiąc powtarzający się fragment tekstu może być krótszy lub dłuższy od zwrotki. Czasem może się delikatnie różnić refren pierwszy od refrenu drugiego, ale najlepiej żeby tego nie robił. Funkcją refrenu jest, to aby wpadł w ucho i każdy kojarzy w tedy piosenkę „ Mniej niż zero, mniej niż zero…” itp.

ZAPAMIĘTAJ
Nie zmuszaj się, nie pisz na siłę – czujesz coś pisz smutno ci pisz wesoło ci pisz ale tak, aby słuchacz mógł sobie wyobrazić akcję, wyobrazić sobie twój teledysk, a nie słuchał bo fajnie gra perkusja i gitara, a słowa nie mają sensu ale są w rytm wiec niech będą.
Nie martw się czym więcej będziesz pisał tym bardziej będziesz czuły na jakieś określone bodźce tak ma każdy artysta i nie wystrzegaj się tego. Pozwoli ci to na znalezienie nowych inspiracji, da podstawy do kolejnych tekstów, które będą wartościowe.

Pisanie po pijaku ? – Częściowo prawda, ale jeśli jesteś dorosły i pełnoletni czyli masz 18 + a poza tym czemu częściowo prawda ? Dla tego że w stanie upojenia alkoholowego ( jak ładnie to brzmi ) człowiek ma więcej pomysłów, ale jego słownik jest mało bogaty więc coś kosztem czegoś,
Pamiętaj że możesz pisać tylko pod jednego wokalistę lub pod kilku bardzo fajnym efektem jest włączanie się innych wokalistów ( liczba nie określona ) podczas refrenu lub jakiegoś stałego fragmentu tekstu np. ostatniej linijki zwrotki tak też można

 Przykładowe Schematy Tekstów
1.Zwrotka / Refren / Zwrotka
2.Zwrotka / Refren / Zwrotka / Refren
3. Refren / Zwrotka / Refren  / Zwrotka
4. Zwrotka / Zwrotka / Zwrotka / Zwrotka


To chyba na tyle w tym artykule, myślę że jest to dość obszerna odpowiedź na te pytanie, często mi zadawane na pocztę. Chciałbym dodać, ze próbowałem uściślić najważniejsze sprawy w jak najkrótszy sposób i zarazem nie rezygnować z treści które chciałem przekazać oraz to, że artykuł kierowany jest do młodych ludzi, którzy może szukają takich informacji po różnych zapytaj czy kto tam wie gdzie jeszcze.

Jeśli komuś podoba się ten artykuł niech udostępni go na Facebooku wesprze w ten sposób działanie strony, może przybędzie kilku nowych czytelników.


14 komentarzy:

  1. Słaby tekst. Każdy powinien pisać teksty tak jak chce

    OdpowiedzUsuń
  2. śpiewać każdy może...tak samo pisać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy i pomocny wpis. Na pewno ułatwi wielu osobą zabawę w pisanie tekstów. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super wskazówki :) Zdecydowanie łatwiej napisać piosenkę pop niż rock.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobre wskazówki .Sama co nie co piszę, a to na pewno mi pomoże :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Jest także poradnik "Jak zostać tekściarzem, czyli nauka pisania tekstów piosenek"

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajny blog. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo podoba mi się ten blog. Lubię taką tematykę. Postaram się tutaj częściej zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  9. Przydał się ten artykuł. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie, że powstał taki wpis. Szczególnie jak twierdzisz nie znalazłeś podobnego w Internecie. Myślę, ze wiele osób skorzysta z Twoich rad. Wszystkim życzymy powodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawy artykuł. To może teraz pomyślimy nad patelniami do kuchni

    PAtelnie

    OdpowiedzUsuń
  12. Cenne informacje. Poradnik jak najbardziej przydatny. Wszystkie wskazówki są bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  13. W tym roku zamierzam nauczyć się w koncu grać na gitarze. Znalazłam nawet i samą gitarę na stronie www.veramusic.pl jak do tej pory to ćwiczyłam na wypożyczonej

    OdpowiedzUsuń
  14. dzięki za wskazówki miłegooo

    OdpowiedzUsuń