sobota, 24 sierpnia 2013

Brak pełnego tekstu piosenek a Prawo autorskie

Musiałem nieco zmienić swojego Bloga z powodów prawnych. Dokładnie mówiąc chodzi  o ochronę wszystkich teksów piosenek oraz ich muzyki. Chcę to wyjaśnić, aby każdy z moich czytelników wiedział coś o naszym polskim prawie związanym z ochroną praw autorskich, gdyż każdy z nas zazwyczaj nie zwraca na owy fakt uwagi, co może spowodować, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności prawnej, A więc wyjaśniam:



    1. Brak całych tekstów:
Powodowany jest prawami autorskimi  (powstałymi w ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku) , których zdobycie wiąże się z wykupieniem licencji na którą mnie po prostu nie stać.
Rozpatrujemy dwa typy praw autorskich. Jedną z nich jest prawo osobiste. Nie jest ono w żaden sposób ograniczone i nie można się go zrzec. Pozwala ono oznaczania utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo. Autor może decydować o nienaruszalności treści i formy utworu, a także pełnić nadzór nad sposobem korzystania z utworu. Drugie z nich to autorskie prawo majątkowe, czyli: twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
Oczywiście dozwolone jest korzystanie nieodpłatnie z utworów danego twórcy lecz tylko do użytku osobistego co oznacza iż: Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
Dodatkowo należy jeszcze powiedzieć, że Tekst piosenki lub melodia do niej napisana przez was a też przeze mnie jest chroniona owym prawem ponieważ nie trzeba rejestrować swojej pracy a także wszystkie lekcje znajdujące się na Blogu podlegają takiej ochronie i bez mojej zgody nie wolno ich kopiować i podpisywać swoim nazwiskiem  

         2. Czas trwania takich Praw autorskich:
Wyrażany jest artykułem 36, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat siedemdziesięciu od:
od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich - od śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych,
w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany - od daty pierwszego rozpowszechnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość,
w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca - od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony - od daty jego ustalenia.
 W rzeczywistości sposób wygasania praw majątkowych może być bardziej skomplikowany, może także być dziedziczony. Po szczegóły odsyłam do ustawy, którą trzeba by było znaleźć na Internecie lub skorzystać z odpowiedniego przewodnika po prawie.

3.    Utwory zagraniczne:
Również chronione są przez polskie prawo na podstawie umów ze światowymi organizacjami zbiorowego zarządzania. W ramach wymiany te zagraniczne instytucje opiekują się artystami polskimi, których utwory grane są za granicą. Wspólne umowy zrzeszające większość krajów sprawiają, że autor podlegający pod jedną instytucję jest od razu chroniony przez wszystkie współpracujące organizacje zbiorowego zarządzania.

Strasznie mi przykro z powodu braku pełnych tekstów oraz z przymuszonego usunięcia linków do oryginalnych wykonań utworów z śpiewnika. Pragnę po prostu aby ten Blog był zgodny z prawem i myślę, że jakoś sobie z tym poradzimy.

1 komentarz:

  1. Fajnie, że to napisałeś, miło wiedzieć coś na temat tych praw autorskich.

    OdpowiedzUsuń